AdSense

środa, 8 maja 2013

Kucie kos

Dzisiaj kolejna notka dotycząca jednej z Kart Rozkazów. "Kucie kos" to karta ratująca niejedną wyprawę na pole bitwy. Choć kosztuje 2 jednostki Amunicji to bardzo często w przypadku braku jakichkolwiek oddziałów wesprzeć przyjaciół  w walce z Moskalami. W połączeniu z umiejętnością Józefa Śmiechowskiego, który wyszukuje w Tali Rozkazów dodatkową jednostkę Kosynierów oraz wzmacnia ich Siłę Militarną o 1 staje się niemal fundamentem zwycięstwa.

Czas na krótką infomracje na temat grafiki wykorzystanej w naszej grze:

Kucie kos
Chyba nie ma bardziej znanej grafiki, a nawet hasła związanego z przygotowaniem do wybuchu Powstania niż Kucie kos Artura Grottgera. Polski rysownik wyraził w tym niepozornym dziele emocje i postawy żywione przez jego rodaków na początku roku 1863. W centrum grafiki widzimy postaci rozgorączkowanych kowali, którzy w pośpiechu starają się zdążyć z tajną, a przez to wykonywaną nocą pracą. W ich fizycznym wysiłku widoczna jest zapowiedź heroicznych wysiłków powstańczych. Kosy z takim trudem wykonywane posłużą powstańcom do pierwszych ataków na rosyjskie garnizony i armaty. Napięcie i skupienie wzroku dwóch kolejnych miateżników pozwala odgadnąć ich lęk i niepokój związany z bezczynnym oczekiwaniem. Postać kobiety ukrytej w lewym rogu odsłania jeszcze jeden styczniowy dramat – rozstania z rodziną i ukochanymi.

Warto zwrócić również uwagę na zastosowany światłocień. Intensywne światło padające na twarze kowali pochodzi z rozżarzonego metalu. Tradycyjną funkcją światła w malarstwie jest podkreślanie wagi przedmiotu bądź osoby. W tym wypadek Grottger wyraźnie nobilituję zwykłą, rzemieślniczą czynność kucia kos i wynosi ją do rangi heroicznego czynu.
Co ciekawe, Grottger na swoim kartonie odwzorował zachowaną do dziś kuźnię z podkrakowskiej Igołomi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz