AdSense

wtorek, 14 maja 2013

Stanisław Andrzej Zamojski



14 maja 1834 roku przyszedł na świat Stanisław Andrzej Zamojski. Ów hrabia – zasłużony działacz społeczny i polityczny, wbrew swej woli popadł w konflikt z państwem carów, który skończył się dla niego tragicznie.

Zamach na Fiodora Berga
Otóż 19 września 1863 roku w Warszawie doszło do nieudanego zamachu na namiestnika Królestwa Polskiego Fiodora Berga. Z okien Pałacu Zamojskiego w Warszawie (obecnie ul. Nowy Świat 67 i 69) wyrzucono ładunek, który miał zabić namiestnika. Samym przygotowaniem zajmował się Ignacy Chmieleński, który tego samego dnia został szefem Rządu Narodowego i naczelnikiem Warszawy. Jako osoba o poglądach lewicowych, należąca do stronnictwa czerwonych, już wcześniej brała udział w terroryzowaniu rosyjskich służb. To właśnie Chmieleński powołał do życia tzw. sztyletników, swoisty kontrwywiad powstańczy, który w latach 1862-1864 dokonał ok. 1000 zamachów.

Wspomniany zamach na Fiodora Berga, sprowokował Rosjan do srogiego odwetu. Zniszczeniu uległy wnętrza Pałacu Zamojskich, z którego zrzucono bomby. Natomiast sam gospodarz - Stanisław Andrzej Zamojski, nie mający nic wspólnego z zamachem - został skazany na 8 lat katorgi a jego majątek skonfiskowano.  To właśnie z tego budynku na bruk wyrzucono pamiętny i utrwalony w poezji Cypriana Kamila Norwida fortepian Chopina. Choć dzięki staraniom rodziny katorgę zamieniono na stały pobyt w kolejnych rosyjskich guberniach (permskiej i woroneskiej) to i tak za fatalny występek swoich rodaków, musiał zapłacić olbrzymią cenę. Nigdy nie założył rodziny. Po śmierci w 1881 r. został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

anonim, Rosyjscy żołnierze demolują Pałac Zamojskich w Warszawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz